Čtvrtý služebník

Jednoho dne jeden velmi bohatý pán odjel na cesty a svěřil svůj majetek služebníkům. Za pár let se vrátil a služebníky zavolal. Přišel první a řekl: „Pane, svěřil jsi mi pět hřiven, hle, dalších pět jsem vyzískal.“ A pán ho pochválil. Přišel druhý a řekl: „Pane, svěřil jsi mi dvě hřivny, hle, další dvě jsem vyzískal.“ A pán i jeho pochválil. Přišel třetí a řekl: „Pane, svěřil jsi mi jednu hřivnu. Bál jsem se Tě a nechtěl o ní přijít, tak jsem ji zakopal. Tady máš, co Ti patří.“ A pán ho vyrazil.

To je ta známá část příběhu. Jenže pak přišel čtvrtý služebník a řekl: „Pane, svěřil jsi mi dva miliony hřiven. Věděl jsem, že svůj majetek rozmnožuješ, vždyť jsem Ti s tím sám pomáhal. A tak jsem věděl, že budeš chtít, abych ty hřivny nezakopal, ale získával další.

Bylo zrovna po válce a v celé zemi se stavěly domy, silnice, železnice. Obnovovala se spousta věcí, byla obrovská poptávka po uhlí, železe, oceli, cementu, štěrku a dalších materiálech. Šel jsem a koupil 51% akcií našich největších oceláren. Dali jsme pár miliard do obnovení válkou zničené výroby, nakoupili nejnovější a nejhospodárnější technologie, sehnali lidi, kteří tam chtěli dělat a měli k té práci vztah. A když jsme tu fabriku postavili na nohy, tak přišli komunisti a znárodnili ji.

Na západě se právě raketově rozvíjela elektronika. Vznikaly první počítače, byl to úžasně perspektivní obor. Koupili jsme továrnu na elektronky a chvíli vydělávali. Jenže pak vynalezli tranzistory a integrované obvody a než jsme zvládli technologii jejich výroby, tak nás převálcovaly jiné firmy.

Pak začala éra proudových letadel. Bylo to úžasné, svět se najednou zmenšil, lidé začali strašně cestovat. Palivo bylo levné, letadla pohodlná, poptávka obrovská. Investovali jsme několik miliard do vývoje nadzvukového dopravního letadla. V tu chvíli to vypadalo, že po něm bude obrovská poptávka. Jenže přišla první a druhá ropná krize a najednou jsme měli v ruce letadlo pro úzkou skupinu nejbohatších klientů. Peníze se nám pak samozřejmě nikdy nevrátily.

Pak jsme investovali do jaderné energetiky. Vyvíjeli jsme nové typy reaktorů s lepší provozní ekonomikou atd. Jenže přišel Černobyl a lidé se začali našich elektráren bát a tlačit na politiky, aby je zavřeli.

Postavili jsme úžasné elektronické hračky. Chvíli se prodávaly výborně, jenže pak přišli Číňani, začali je dělat třikrát levněji a převálcovali nás.

Zkusili jsme turistický ruch. Jenže přišlo 11. září 2001, útoky na Bali, v Madridu, v Londýně atd. A poptávka i zde výrazně klesla.

Pak jsem koupil oblíbenou restauraci na skvělém místě, jenže přišla mafie a chtěla výpalné. Na to už jsem neměl a tak mi ji zapálili.

A tak, můj pane, tady máš tu jedinou hřivnu, co zbyla.“

Co řekl pán tomuhle služebníkovi?


Příběh je záměrně konstruován jako exemplární příklad selhání, k němuž došlo podle nejlepšího vědomí a svědomí. Služebník dostává částku v řádu desítek miliard korun. (Srov. poznámku k Mt 25, 14-30 v tzv. Bognerově překladu Nového zákona.) Ví, že pán svůj majetek rozmnožuje, dokonce mu s tím před jeho odjezdem pomáhal. Nevyřčený předpoklad je, že jedná v duchu toho, jak to dělali s pánem. Zná tedy vůli pána dobře a snaží se podle ní pokračovat. Chová se jako odpovědný správce majetku. Seznam investic je záměrně zkonstruován tak, aby každá položka dávala smysl a byla dobrou investicí. Nesnaží se rozmnožit peníze nesmyslnými postupy jako sázení na dostizích; investuje do dobrých věcí; přesto přišel o vše. Co mu pán řekne?

Můj duchovní doprovázející odpověděl, že pán v evangelním podobenství vyčítá třetímu služebníkovi, že je špatný a líný (srov. Mt 25, 26). Nejde o to, že nevydělal, ale že se nesnažil. Podle názoru mého doprovázejícího by pán toho čtvrtého služebníka vlídně přijal, neboť se poctivě snažil, jenom to nevyšlo.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Rozjímání se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s