Práce a víra v USA

Wall Street Journal dnes přinesl článek, který obsahuje řadu odkazů na spojování práce a víry v USA. Zmíníme zde také další článek o hnutí Faith-at-work.

Z článku ve WSJ se dozvídáme, že i v USA pociťují rozdělení mezi vírou a prací a církve preferují církevní a misionářskou práci před podnikáním. Podle článku ale existují určité příznaky, že se tato situace mění. Na příkladu jednoho člověka uvádí vývoj od 70. let, kdy vztah práce a podnikání znamenal téměř jen etiku a získávání nových věřících na pracovišti, až po dnešní den, kdy vnímá svoji práci jako povolání od Boha. Píše, že mladá generace se snaží posvětit svět podnikání.

Článek také uvádí, že mnozí pastoři dnes navštěvují své farníky na pracovištích a poskytuje i odkazy na několik organizací, které se pastorací na pracovištích zabývají, konkrétně Corporate Chaplains of America a Marketplace Ministries. Zmiňuje i existenci konferencí k tématu, pořádaných každoročně Yale’s MBA Christian fellowship, a již více než stoletou existenci hnutí Faith-at-work.

Z článku z roku 2004 o hnutí Faith-at-work se, kromě příkladů, jak se lidé modlí za svoje pracoviště a jak tam Bůh působí, dozvídáme řadu dalších podstatných věcí. Především, v roce 1999 bylo v USA několik set konferencí věnujících se tématu víry na pracovišti a cca deset tisíc pravidelných modlitebních skupin na pracovištích, což je výrazné zlepšení proti stavu v roce 1994. Uvádí, že tento růst lze pozorovat i v jiných zemích. Křesťanské skupinky vznikly i ve velkých firmách a na akademických pracovištích, přesto cituje autora jedné z knih, které se vztahem práce a víry zabývají, že podle průzkumu více než 90% lidí nikdy neslyšelo kázání spojují biblické principy s jejich pracovním životem. Článek poskytuje řadu odkazů na organizace a knihy zabývající se integrací práce a víry, ať už jako hypertextových odkazů na web nebo jen zmíněním názvu v textu. Především však toto spojení víry a práce, víry na pracovištích, považuje za veliký příslib duchovní obnovy do budoucna.

Oba články doporučuji k přečtení, jsou, myslím, velmi zajímavé.

Příspěvek byl publikován v rubrice Literatura, Pastorace. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s