Rozjímání o letadlech

Jako malý příklad rozjímání o vědě a technice zde uvádím úryvek z mojí dosud rozepsané knihy na toto téma:

Mám moc rád letadla a vlaky, ale vždycky se v letadle tak trochu bojím. Sedět v přetlakové kabině 10 000 metrů nad zemí je docela zvláštní pocit. Nikde žádný špagát z pevné nebeské báně, který by letadlo držel ve vzduchu, žádný podstavec, který by ho podpíral zespodu, a přece letí a nespadne. Přijde mi to jako obraz velikého tajemství Boží Lásky. Boží Láska také není vidět jako špagát či podstavec a přeci tu je a přeci mě objímá a podpírá. Přes všechna neštěstí je letecká doprava nejbezpečnějším způsobem dopravy. Boží Láska je ještě bezpečnější; v Boží náruči jsem opravdu v dokonalém bezpečí.

Letadla se mi nesmírně líbí a jsou pro mě také symbolem řady hnutí v mé mysli. Spolu s vlaky jsou pro mě symbolem cesty a putování. Letadlo rozbíhající se po ranveji je pro mě obrazem obrovské dynamiky, síly a cesty do dalekých krajin. Nespočítal bych, kolikrát jsem se k tomuto obrazu z různých důvodů vracel, zejména v podobě letadla, které uniká před nebezpečím. Jsem vždy moc rád, když slyším, jak letadlo ožívá, nebo když alespoň na chvíli vidím ranvej ubíhající do dálky před námi a vím, jaké přimáčknutí do sedačky a zrychlení bude následovat.

Letadlo rozbíhající se po ranveji je pro mě i symbolem toho, že člověk se v jednu chvíli musí vzdát své snahy a nechat se nést Boží Milostí. Jinak by byl jako letadlo, které rychlostí kolem 230km/h přejede dráhu a dál pokračuje k sebezničení. V jednu chvíli je prostě potřeba se spolehnout na sílu toho neviditelného vzduchu či Boží Lásky a vznést se do oblak. Letadla s měnitelnou geometrií křídel, jako můj milovaný Grumman F-14 Tomcat, jsou pro mě symbolem toho, jak se vztah Boha a člověka během života mění, jak se v různých „režimech letu“ hodí jiné věci. Zejména bych zde uvedl, že v některých obdobích jsem hodně potřeboval vnímat Boží Lásku, jindy zase Jeho Spravedlnost nebo Moudrost. Různé létající aparáty, jako horkovzdušné balóny, mi zase připomínají, že Boží Milost nadnáší i bez požadavku minimální rychlosti. Žádný obraz holt není dokonalý.

Letadla jsou pro mě svědectvím o moudrosti ve stvoření i o darech a práci milionů lidí. Jsou pro mě svědectvím o moudrosti Boha, který vše moudře stvořil a který utvořil vesmír tak, že jsou jeho zákony přístupné našemu rozumu. Jsou pro mě svědectvím o práci a darech milionů lidí. Při pohledu na letadlo či vrtulník mohu dlouze rozjímat o práci a pokusech spousty lidí, počínaje náčrtky Leonarda da Vinci, přes matematiky a fyziky, chemiky, elektroniky až po piloty, letušky, mechaniky, kartografy, řídící letového provozu nebo lidi, kteří na ropných plošinách pracují, aby naše letadla měla na co létat. Když naše letadlo cestou na setkání mládeže v Kolíně nad Rýnem v roce 2005 proletělo několik vrstev hustých mraků a z poslední se vynořilo ani ne 100 metrů nad vrcholky stromů, a přesto úspěšně, přímo a bez hledání přistálo na ranveji, měl jsem jisté ponětí o tom, kolik práce a techniky je za tímto zdánlivě jednoduchým manévrem. A právě proto byl pro mě tolik zázračný.

Letadla jsou pro mě i symbolem darů a úspěchů naší západní civilizace s jejími křesťanskými kořeny. Těší mě představa, jak by se asi tvářil Karel IV., kdyby se dozvěděl, že cesta z Prahy do Paříže dnes trvá jednu hodinu a padesát minut místo několika týdnů, je pohodlná a široce dostupná. Myslím si, že i v tom je veliké Boží požehnání.

Příspěvek byl publikován v rubrice Literatura, Rozjímání. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s